מרכז אוראסיס לרפואת עיניים | ד״ר עוראה נאסר MD MPH

ד״ר עורואה נאסר

ניתוחי קטרקט (ירוד)

מה זה קטרקט?

קטרקט, או בעברית: יָרוֹד, זה בעצם עכירות של עדשת העין שהיא בד״כ שקופה באופן טבעי.

קטרקט נגרם עקב שינויים כימיים ומבניים בתוך עדשת העין. שינויים אלו קורים בד״כ עם הגיל אבל גם עקב סוכרת, תרופות, מחלות גנטיות, טראומה לעין, קרינה, עישון וסיבות אחרות.

תסמינים

קטרקט יכול לגרום לראיה ירודה, ראיה מטושטשת, רגישות לאור, ירידה בראיית לילה, שינויים בראיית צבעים וצורך ביותר אור לקריאה. 

אבחון

קטרקט מאובחן בעזרת בדיקת עיניים פשוטה ע״י רופא העיניים. הבדיקה תראה עכירות של עדשת העין.

טיפול

הטיפול בקטרקט הוא בד״כ ניתוחי. במהלך הניתוח הקטרקט מוסר יחד עם כל העדשה הטבעית ועדשה תוך עינית מלאכותית מושתלת במקום העדשה הטבעית של העין.

מהם סוגי העדשות המושתלות?

עדשות מונופוקליות

סוג עדשה זה מספק נקודת מיקוד אחת (מונופוקל). מספר העדשה שנבחר יוצר נקודת מיקוד אחת לרחוק או לקרוב (לקריאה) אך לא שניהם ביחד. זה נקראה מונובישין (monovision). ההחלטה על איזה נקודת מיקוד מכוונת העדשה המושתלת נופלת על המטופל עצמו. אם בוחרים עדשה עם מיקוד לרחוק, אתם/ן תראו טוב לרחוק ללא משקפיים אבל תצטרכו משקפיים לקריאה. ההיפך נכון, אם תבחרו עדשה עם מיקוד לקרוב, אתם/ן תראו טוב לקרוב אבל תצטרכו משקפיים לראיה למרחק. 

עדשות מולטיפוקליות

עדשות אלו מספקות שני נקודות מיקוד, לרחוק ולקרוב. עדשות אלו הן מצוינות למטופלים שלא רוצים להישאר עם משקפיים, לרחוק או לקרוב, לאחר ניתוח קטרקט. 

עדשות טוריות

עדשות אלו מתקנות אסטיגמטיזם (צילינדיר) ועוזרות למטופלים לראות יותר טוב לאחר ניתוח קטרקט. עדשות אלו יכולות להיות משולבות עם עדשות מונופוקליות או מולטיפוקליות. 

איך ניתוח הקטרקט מבוצע ע״י ד״ר נאסר?

ניתוח הקטרקט עם ד״ר נאסר מבוצע ללא תפרים, ללא צלקות נראות לעין, תחת הרדמה מקומית, ללא כאבים ועם החלמה מהירה. הניתוח מבוצע באישפוז יום ותחת הרדמה מקומית ע״י טיפות עיניים. לפעמים נותנים תרופת הרגעה לפני הניתוח כדי שתרגישו יותר רגועים. אתם/ן תהיו ערים/ות לאורך כל הניתוח ותשמעו את ד״ר נאסר מדבר אליכם/ן ולצוות שלו. ד״ר נאסר ימשיך לדבר אתך במהלך הניתוח כדי להרגיע אותך. במהלך הניתוח העדשה העכורה מוצאת מהעין. ועדשה מסיליקון מושתלת במקומה. לא יהיו תפרים. בסוף הניתוח מגן שקוף מונח על העין. את/ה הולך הביתה מיד לאחר הניתוח עם הנחיות ברורות והזמנה לבדיקה במרפאה יום למחרת. 

דילוג לתוכן